Development Summit

22. júna 2021 sa uskutočnil druhý ročník odbornej konferencie Development Summit 2021. Online konferencia pootvorila pokrievku a nazrela do prípravy stavebného zákona. Nový stavebný zákon sa pokúšali pripraviť viaceré predchádzajúce vlády, všetky neúspešne. Tejto neľahkej úlohy sa zhostil Úrad vlády SR, Kancelária podpredsedu vlády SR Štefana Holého s víziou, že tentoraz uspeje. Pracovné verzie návrhov zákona o územnom plánovaní a zákona o výstavbe vyvolali medzi stavebníkmi veľké očakávania, ale aj diskusiu s obavami samospráv a verejnosti. Nová legislatíva má priniesť zásadné zmeny s cieľom zjednodušiť a zrýchliť dĺžku konaní. 

Spíkrom 1. panelu bol Martin Hypký, štátny tajomník podpredsedu vlády SR.

Podľa štátneho tajomníka nová stavebná legislatíva v drvivej väčšine pozostáva z návrhov, ktoré už v sa už v roku 2019 dostali na prerokovanie vlády a prešli pripomienkovým konaním. Napriek tomu prišlo k aktuálnej podobe viac ako 4000 návrhov, ktoré sa v súčasnosti spracovávajú. Štátny tajomník Martin Hypký poznamenal, že množstvo pripomienok nereflektuje to, že je návrh nekvalitný, ale to, že zasahuje širokú škálu procesov a subjektov. 

Na konferencii Development Summit 2021 predstavil štátny tajomník Martin Hypký aj model štátneho nájomného bývania.  

Videozáznam časti so štátnym tajomníkom Martinom Hypkým si môžete pozrieť v tomto videu:

Ku verzii, ktorá bola v MPK, sme mali za mesto veľmi závažné pripomienky. Musím povedať, že v rámci MPK sme si mnohé veci vyjasnili,“ konštatoval Juraj Šujan, poradca primátora Bratislavy pre rozvoj mesta, územné plánovanie a komunikáciu s developermi.

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona