Digitalizácia urbanizmu by mohla pomôcť vytvárať lepšie územné celky

Nie každá časť Slovenska, ktorá je osídlená, funguje tak, ako by mala. Na niektorých sídliskách chýba istá vybavenosť, ďalším satelitným mestečkám zas environmentálny rozmer. O to všetko by sa mal starať urbanizmus, no ten je v mnohých prípadoch len teóriou. Práve v tejto oblasti by mohli priložiť ruku k dielu aj technológie. Vďaka nim by mohli samosprávy už v digitálnej podobe vytvárať lepšie funkčné celky. A dokonca by sa mohol zlepšiť aj trvalo udržateľný rozvoj zastavaných a iných území.

„Digitalizácia má pomáhať. Ona nevymyslí to, kde chcú ľudia bývať, kde chcú aby bola fabrika, ona má pomôcť cez rôzny set technických parametrov a ostatných veličín, potom napomáha v tom, že ponúkne mnoho verzií a alternatív, ktoré potom ľudia, ktorí rozhodujú o danom priestore majú možnosť pomerne rýchlo zhodnotiť a tie sa premietnu do konkrétneho plánu veľmi rýchlym spôsobom,“ hovorí štátny tajomník podpredsedu vlády SR Martin Hypký

Digitálnu mapu bude potrebné udržiavať v najaktuálnejšej podobe práve pomocou technológií. Slovensko sa rozhodlo ísť v modelovaní 3D virtuálnej dvojičky krajiny vlastnou cestou, no svetové kapacity hovoria, že už čoskoro budeme iných učiť my. Tvoríme takzvaný precedens. Vo svete s touto myšlienkou ešte nikto neprišiel. Tým, že vytvoríme infraštruktúru tu na Slovensku, ktorá bude unikátna na svete, tak bude týchto nových technológií v našej krajine pretlak,“ dodáva na záver štátny tajomník.

Celú reportáž relácie Svet technológií na TA3 si môžete pozrieť TU.

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona