Kedy a kde sa začne s výstavbou štátom podporovaného nájomného bývania?

Podpredseda vlády SR Štefan Holý bol v živom vstupe v hlavnej spravodajskej relácii na RTVS. V Správach uviedol ako môže zlepšiť štátom podporované nájomné bývanie situáciu so stále drahším a menej dostupným bývaním a kedy budú stáť prvé byty. 

„Prvé nájomné byty očakávame, že budú stáť koncom budúceho roka,“ odpovedal na úvodnú otázku moderátorky vicepremiér.

Podpredseda vlády SR priblížil divákom v živom vstupe aj to, v ktorých lokalitách sa začne s výstavbou a prečo. „Čo sa týka lokalít, tak celý mechanizmus štátom podporovaného nájomného bývania je ťahaný dopytom. Kde budú mať ľudia záujem o byty, tak tam sa bude stavať. Nebudú sa stavať byty do zásoby tam, kde o ne nebude záujem,“ vysvetľuje efektívnosť tohto modelu.

Do konca tohto roka by mala vzniknúť agentúra, ktorá bude vytvárať podmienky a nástroje pre rozvoj štátom podporovaného nájomného bývania. Na jej webstránke sa budú môcť ľudia prejaviť svoj záujem o ponúkané nájomné byty.

„Agentúra bude mať rezervačnú webstránku, kde zverejní pre konkrétne regióny dostupné projekty, kde si občan nájde byt vo svojom regióne, zvolí konkrétny projekt, bytovku, navolí si byt a pokiaľ je voľný, tak si ho zarezervuje a vyplní potrebné údaje, ktoré sa verifikujú. Ak záujemca splnil podmienky, tak má uzatvorenú rezervačnú zmluvu. Ak je byt už hotový, tak sa môže rovno nasťahovať, upresnil podpredseda vlády SR ako bude fungovať rezervačný systém. 

Celý záznam zo živého vysielania v Správach na RTVS nájdete TU. 

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona