Nedostupnosť bývania má vyriešiť štátom podporované nájomné bývanie, ktoré dostalo v parlamente zelenú

Štátny tajomník podpredsedu vlády SR Martin Hypký bol hosťom v relácii Správy a komentáre na RTVS :24. V štúdiu bol spolu s ním aj ďalší hosť riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja Juraj Suchánek, ktorý zastupoval developerov. 

Hlavnými okruhmi relácie boli:

  • Parlament dal zelenú výstavbe nájomných bytov v čase zdražovania hypoték
  • Do roku 2030 by sa mohlo vystavať až 100-tisíc nájomných bytov
  • Niekoľkí investori už prejavili záujem, je pripravených 500-tisíc eur
 

Štátny tajomník v relácii predstavil model štátom podporovaného nájomného bývania, ktorý sa nachádza v priestore, v ktorom takýto model neexistuje tzv. Missing middle. 

„Z finančného hľadiska tu máme z jednej časti Štátny fond rozvoja bývania, ktorý pokrýva určitú sociálnu vrstvu, ktorej umožní lacné bývanie a z druhej strany tu máme komerčné nájmy. A práve v tomto priestore bude model štátom podporovaného bývania operovať,“ upresnil Martin Hypký. 

Hypotéka je pre čoraz viac ľudí nedostupná, súvisí to aj s enormným rastom cien nehnuteľností. Ceny regulovaného nájomného bývania sa bude líšiť v závislosti od okresu. V relácii štátny tajomník vysvetlil aj to, ako bude prakticky fungovať proces od zažiadania o nájomný byt až po to, keď to budúci nájomca dostane. Zriadi sa dopytový portál pomocou ktorého si budú môcť občania vybrať byt, o ktorý majú záujem. Celý proces bude transparentný.  

„Na začiatku bude pretlak žiadostí. Ak bude záujem, tak bude jedným z kvalifikačných kritérií aj rýchlosť kedy sa prihlásil do systému.“ dodal štátny tajomník, ktorý očakáva záujem o tento model nájomných bytov.  

Celú reláciu si môžete pozrieť na webstránke RTVS. 

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona