Nový stavebný zákon je zaradený na prvé čítanie v NR SR

Dnešný zastaralý stavebný zákon z roku 1976 nahradia dva právne predpisy – zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní.

Návrh zákona o územnom plánovaní bol zaradený do programu 55. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky do prvého čítania a hovorí o elektronizácii, kompetenciách Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, ale aj o zjednodušení procesu územného plánovania.

Podpredseda vlády Štefan Holý vysvetľuje, že v praxi bude pre verejnosť najviditeľnejšou zmenou koniec dodatočnej legalizácie čiernych stavieb. „To už po novom jednoducho nepôjde a ak taká stavba vznikne, bude sa dať jedine zbúrať,“ dodáva podpredseda vlády. Prijatím zákonov sa skráti vybavenie stavebného povolenia (namiesto pol roka až roka iba na šesť týždňov) a takisto nové právne predpisy pomôžu zvýšiť dostupnosť bývania a znížiť ceny bytov.

Do všeobecnej rozpravy sa prihlásili dvaja poslanci ako nepoverený členovia poslaneckého klubu, Martin Borguľa a Jaromír Šíbl. 

Poslanec Šíbl zmienil aj metropolitný územný plán pre Bratislavu a Košice, ktoré by mali mať svoj funkčný región, na území ktorého majú mať mestá kompetencie regionálneho úradu a mali by určovať územný rozvoj v celom regióne. Podpredseda vlády skonštatoval, že metropolitný územný plán je v zákone uvádzaný ako možnosť, nie povinnosť. Keď sa magistrát dohodne s vyšším územným celkom (VÚC), že vytvoria takýto územný plán, mohli by tak urobiť. Je to však podmienené tým, aby to prešlo zastupiteľstvami na úrovni mesta a VÚC, súhlasiť by s tým mali aj obce, ktorých sa to týka. 

Na riziká novej stavebnej legislatívy z pohľadu pamiatkarov reagovala poslankyňa Monika Kozelová. Systém ochrany pamiatok má podľa nej veľa nedostatkov. Tvrdí, že je potrebné dovzdelávať pamiatkarov a podstatne navýšiť ich počet. Vicepremiér Holý podotkol, že nejde o rozpor medzi ním a pamiatkarmi, ale vnútri ministerstva kultúry. „Na tomto nezhavarujeme určite, ja tu mám veľkú mieru flexibility,“ avizoval.

O všetkých aktuálnych informáciách vás budeme informovať na našej webstránke. 

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona