Vicepremiér Holý: Nemám pocit, že by som niečo zatajoval, ak komunikujem lepšie, tak sa len teším (článok)

Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) poskytol rozhovor pre Denník N, v ktorom predstaví viaceré detaily návrhu nového stavebného zákona, napríklad že všetky zákazky a nákupy nad 10-tisíc eur sa budú povinne zverejňovať. Hýbať sa už nebude ani s limitmi zákaziek, hranica pre podlimitné zákazky pre nákupy stavebných prác sa zvýši zo 180-tisíc na 300-tisíc eur. Priame zákazky do 5,3 milióna eur teda nebudú.

Vicepremiér Štefan Holý presviedča, že prvé nájomné byty sa určite budú odovzdávať v tomto volebnom období. Stavať by sa mali začať v budúcom roku a kolaudácia bude v druhej polovici roka 2023. K výstavbe nájomných bytov má prispieť aj nový stavebný zákon, ktorý výrazne skracuje povoľovanie stavieb. Nový zákon má byť účinný na jeho konci – v roku 2023.

S novým stavebným zákonom nesúhlasia obce a mestá, ktoré nechcú prísť o svoje právomoci. Mimovládne organizácie sa zase obávajú, že nový stavebný zákon je napísaný pre developerov a oslabí práva obyvateľov. Vicepremiér Štefan Holý sľubuje, že konštruktívne pripomienky vezmú do úvahy a spomenul aj niekoľko ústupkov, ktoré sa chystajú urobiť. Stiahnuť a prepracovať svoje návrhy, ako ho o to žiadajú kritici, však odmieta.

Celý rozhovor v Denníku N si môžete prečítať TU. 

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona