Na Slovensku sa chystá digitalizácia stavebného konania a územného plánovania

Tí, čo sa už niekedy pustili do stavby domu, vedia, čo všetko predchádza tomu, kým majú v rukách stavebné povolenie. Vláda pripravuje zmeny v oblasti stavebného zákona, ktoré májú okrem iného zrýchliť vybavovanie stavebných povolení vďaka digitalizácii. Po novom tak stavebník nebude musieť tlačiť a odovzdávať niekoľko zväzkov papierových výkresov s projektovou dokumentáciou, čo pomôže ekológii ale aj finančným nákladom. Samotná digitalizácia sa začína už pri formulároch, ktoré súvisia so stavebným konaním až po projektovú dokumentáciu, ktoré budú digitalizované, t.j. len v elektronickej podobe. 

„Chystáme sa vytvoriť 3D mapu Slovenska nad zemou aj pod zemou, tak aby sme mali vytvorený kompletný atlas pasívnej podzemnej infraštruktúry,“ hovorí podpredseda vlády SR Štefan Holý. Mapa sa bude stále aktualizovať a investor tak získa množstvo informácii o stavebnej parcele. „V budúcnosti by sa vám nemalo stať, že si kúpite pozemok a potom prídete na to, že máte na pozemku kábel vysokého napätia a neviete tam nič postaviť,“ dodáva podpredseda vlády SR.  

Navrhovaný model digitalizácie ocenili viaceré svetové kapacity vrátane Standfordskej univerzity. „Nepoznám inú krajinu, ktorá by sa pustila do takejto vzrušujúcej vízie. Myslím si, že je to skvelé a som presvedčený, že to veľmi pomôže celej slovenskej spoločnosti,“ povedal o projekte profesor stavebného a environmentálneho inžinierstva Martin Fisher.

Celú reportáž relácie Svet technológií na TA3 si môžete pozrieť TU.

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona