Najčastejšie otázky a odpovede
Pomôže tento zákon aj zvýšeniu výstavby nájomných bytov?
Áno. Bariérou výstavby nájomných bytov je i nefunkčný stavebný zákon. Navrhli sme preto koncept výstavby nájomných bytov, ktorý aktuálne ide do druhého čítania v parlamente.
2022-03-03
V akom štádiu je návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania?
Návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania bude predmetom rokovania v Národnej rade SR počas marcovej schôdze. Aktuálne uvedený návrh bude v druhom čítaní.
2022-03-03
Kedy sa začne aktívne pracovať na projekte štátneho nájomného bývania?
Na projekte štátneho nájomného bývania prebieha aktívna práca už dva roky. Počas tohto obdobia sa viedla sériu pracovných stretnutí s relevantnými subjektmi a rokovaní naprieč rezortmi.
2022-03-03
Kedy sa začne s výstavbou štátnych nájomných bytov?
V momente účinnosti zákona o podpore štátneho nájomného bývania je možné začať stavať do 6 mesiacov a spustiť ďalšie procesy, ktoré sú už dnes predpripravené.
2022-03-03
Ako pomôže návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania zlepšiť situáciu s dostupným nájomným bývaním na Slovensku?
Na Slovensku chýba aktuálne približne 200 tisíc bytov. Ide o dôsledok desaťročí neriešenia bytovej otázky zo strany štátu. Cieľom štátom podporovaného nájomného bývania je zvýšiť šance na bývanie aj pre tých, ktorí si to aktuálne nemôžu dovoliť. Kvôli rastúcim cenám nehnuteľností, ich príjem nie je dostačujúci pre získanie hypotekárneho úveru a nemajú možnosť sa osamostatniť, ostávajú bývať doma s rodičmi a šanca mať vlastný domov je v nedohľadne. Štátom podporované nájomné bývanie je nový segment, ktorý poskytne dlhodobé, kvalitné a cenovo dostupné nájomné bývanie pre stredné príjmové skupiny obyvateľstva.
2022-03-03
Pomôže štátne nájomné bývanie vyriešiť problémy súčasnej situácie na trhu s bývaním?
Dlhodobo je jasné, že rýchlosť výstavby nedokáže včas reagovať na potrebu ľudí bývať. Ceny nehnuteľností neustále narastajú, podmienky na získanie hypotekárneho úveru sa sprísňujú a ľudia čím ďalej tým viac majú problém si zabezpečiť vlastnú strechu nad hlavou. Preto štát prináša na trh s bývaním nový segment a tým je štátom podporované nájomné bývanie, ktorým pomôže k cenovo dostupnému bývaniu strednej príjmovej skupine obyvateľstva, ktorá pracuje a má stabilný príjem.
2022-03-03
Podľa zákona sa má investičná zmluva na bytový dom uzatvárať maximálne na 25 rokov. Čo sa stane po 25 rokoch?
Zákon umožňuje odpredaj bytového domu inému investičnému partnerovi, ale pri dodržaní podmienky, že bytový dom bude aj naďalej fungovať v rámci systému regulovaného nájomného bývania. Investičných príležitostí podobného rozsahu nie je neobmedzené množstvo. A preto vo všeobecnosti platí, že pri takomto druhu investícií, ktorý prináša stabilný výnos, investori budú motivovaní zotrvať v tomto systéme naďalej a čo najdlhšie.
2022-04-07
Je možné investičnú zmluvu uzatvoriť aj na kratšie obdobie? Napríklad iba na 5 rokov?
Naším cieľom je uzatvárať investičné zmluvy na 25 rokov. Investori investujúci do podobných projektov dostupného bývania v zahraničí uvažujú nad oveľa dlhšími investičnými horizontami niekoľko desiatok rokov.
2022-04-07
Bude môcť investičný partner po vypršaní zmluvy ukončiť režim nájomných bytov a tieto byty predať?
Súčasný návrh zákona neumožňuje prevod bytov mimo systému štátom podporovaného nájomného bývania.
2022-04-07
Čo sa stane v prípade, ak investičný partner počas trvania zmluvy poruší investičnú zmluvu?
Nastúpi sankčný mechanizmus, pokuta. Sankčné mechanizmy v prípade porušenia povinností investorov budú zahrnuté priamo v investičných zmluvách.
2022-04-07
Investiční partneri majú byť členmi agentúry, ktorá má spolurozhodovať o podmienkach nájomného bývania. Nebude tam riziko konfliktu záujmov?
Nie nejedná sa o konflikt. Investiční partneri nebudú mať v rámci agentúry rozhodovaciu právomoc, ale iba poradnú funkciu.
Rozhodovaciu právomoc si ponechá výhradne štát cez zakladajúcich členov agentúry.
A investičnými partnermi sa budú môcť stať iba veľmi skúsení investori prevádzkujúci desiatky až stovky tisíc nájomných bytov v zahraničí.
2022-04-07
Prečo by mali dať zamestnávatelia dobrovoľný príspevok na ubytovanie svojim zamestnancom?
Po mnohých diskusiách s veľkými zamestnávateľmi zo súkromného, ako aj štátneho sektora vieme, že o nájomné bývanie, resp. príspevok naň je veľký záujem.
Už v súčasnosti vynakladajú zamestnávatelia na dopravu alebo ubytovanie v ubytovniach s nízkym štandardom až stovky eur mesačne na jedného zamestnanca, pričom tieto výdavky neriešia štrukturálne problémy, nízku mobilitu práce a nezabezpečujú podporu rodín. Podobné výdavky sú častokrát jedinou možnosťou, ako udržať alebo získať chýbajúcich zamestnancov.
2022-04-07
Nebude diskriminačné, pokiaľ dobrovoľný príspevok na ubytovanie dostanú iba zamestnanci, ktorí budú bývať v štátom podporovanom bývaní?
Nejedná sa o diskrimináciu. Príspevok je dobrovoľný. Nastavenie sociálneho programu a jeho využívanie je na dialógu medzi zamestnávateľom a zamestnancami. Je to ich dohoda.
Navrhovaný dobrovoľný príspevok dokáže čiastočne pomôcť riešiť štrukturálne problémy nášho trhu práce. Poskytuje zamestnávateľom silný nástroj na zvýšenie mobility pracovnej sily, odlíšenie sa od konkurencie a pritiahnutie chýbajúcich zamestnancov a podobne.
2022-04-07
Podľa akých kritérií sa budú prideľovať byty? Čo ak bude viac záujemcov ako nájomných bytov?
Primárnym kritériom je časové hľadisko, kedy záujemca bude zaradený do poradovníka podľa dátumu a času prihlásenia sa do systému. Po splnení základných najmä príjmových kritérií bude záujemcovi podľa poradovníka pridelený byt. Týmto zabezpečíme úplne transparentný systém bez možnosti zásahu úradníkov a neoprávneného zvýhodnenia žiadateľov.
2022-04-07
Aká je základná filozofia kritérií pre pridelenie nájomného bytu?
Určitá časť bytov by mohla byť prideľovaná aj v rámci sociálnej politiky štátu, kedy si aktuálna vláda vie určiť zvýhodňujúce kritériá pre podporu určitých sociálnych skupín, napr. podporu rodiny, mobility práce, zdravotne znevýhodnených, návrat zamestnancov zo zahraničia a podobne.
2022-04-07
Tým, že budú developeri stavať nájomné byty tak sa predpokladá, že ubudne z tých bytov, ktoré sú určené na predaj. To znamená, že sa nevytvorí žiadna nová ponuka. Môže sa to stať?
Pri takom silnom aktuálnom dopyte po bytoch, nedostatočnej ponuke a historicky veľkej preferencii osobného vlastníctva (osobné vlastníctvo na Slovensku presahuje 91%) sa nedá predpokladať, že v prípade zavedenia štátom podporovaného nájomného bývania dôjde k zastaveniu predaja bytov do súkromného vlastníctva.
2022-04-07