Najčastejšie otázky a odpovede
Z čoho sa skladá nový stavebný zákon?
Súčasný stavebný zákon je vecne rozdelený do dvoch zákonov – do zákona o územnom plánovaní, a do zákona o výstavbe. Zákon o územnom plánovaní rieši problematiku územného plánovania. Zákon o výstavbe rieši procesy výstavby a povoľovanie jednotlivých stavieb.
2022-03-03
Urýchlia sa stavebné povolenia alebo sa zníži byrokracia?
Administratívne procesy sa zjednotia, zjednodušia a to vďaka prechodu stavebných úradov späť na štát a zvýšeniu zodpovednosti projektantov za konkrétnu stavbu. Dôjde tým k odbúraniu zbytočnej administratívy na úrovni stavebných úradov.
2022-03-03
Ako si mám v praxi predstaviť nastavené procesy stavebného konania?
Sú nastavené tak, že keď sa stavebník dostane na nejakú križovatku, príde rozhodovanie, či niečo má, alebo nemá. Nestane sa, že odpoveď úradu „bude možno“ alebo „skúste a uvidíme“. Tiež lehoty na vyjadrenie sú fixné a striktné. Dnes to funguje tak, že donesiete projektovú dokumentáciu na stavebný úrad a čakáte, kedy si na vás nájdu úradníci čas. V novom systéme nahráte elektronický projekt a oslovíte všetky dotknuté úrady, pričom bude automaticky stanovená pre úrady lehota. Ak mesto vyhodnotí rozpor s územným plánom, tak so stavebným zámerom nebude súhlasiť. Ak stavebník prostredníctvom projektanta nevyrieši rozpory medzi dotknutými orgánmi, tak ich bude riešiť stavebný úrad. Opakovanie konaní o tom istom sa odstráni.
2022-03-03
Odkedy začne platiť 40 dňová lehota na získanie stavebného povolenia?
Táto lehota začne plynúť odo dňa, kedy bude stavebnému úradu predložená kompletná dokumentácia.
2022-03-03
Budú mať bežní ľudia možnosť ovplyvniť, čo si niekto postaví v blízkosti ich obydlí?
Dnes málokedy občania vedia, čo je vlastne prípustné postaviť v ich blízkosti a búriť sa začnú až v samotnom konaní alebo až keď sa začne stavať. Preto našim cieľom do budúcna je, viac informovať a vtiahnuť do procesu územného plánovania občanov. Preto si nemyslíme, že nový zákon o výstavbe limituje alebo dokonca znemožňuje uplatňovať práva vlastníkov susedných pozemkov alebo stavieb. Celá reforma v oblasti výstavby a územného plánovania má za cieľ zlepšiť podmienky výstavby, ktoré sú dnes už neprijateľné. A to nielen pre investorov a podnikateľský sektor, ale aj pre obyčajného stavebníka rodinného domu.
2022-03-03
Ako to bude podľa nového stavebného zákona s prípravou plánov výstavieb v obciach a mestách? Ako nová legislatíva ovplyvní stavebné procesy a v čom bude prínos okrem rýchlosti?
Dnes je každý územný plán iný a ťažko sa čítajú, niekde vôbec nie sú dostupné v elektronickej alebo jednoduchej prehľadnej forme. To je náročné pre vlastníkov ale aj pre verejnosť. Návrhom chceme zaviesť jednotnú metodiku, územné plány by mali byť tiež v digitálnej forme a dostupné v jednom informačnom systéme. Proces územného plánovania zjednodušujeme a zároveň ho harmonizujeme s procesom posudzovania vplyvov a zozáväzňujeme výsledky tohto procesu.
2022-03-03
Bude pri stavebnom povolení, hlavne pri väčších developerských zámeroch, stále potrebné doložiť posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA)?
Áno. Vychádza to z európskej legislatívy. Po novom však namiesto dvoch osobitných procesov bude jeden. Keď stavebník dostane povolenie EIA, súčasne bude mať aj povolenie stavebného zámeru. Celkovo tak namiesto troch konaní pôjde o jedno.
2022-03-03