Konečne sa začne stavať

Dnes, 25. mája, parlament schválil s počtom 127 poslaneckých hlasov štátom podporované nájomné bývanie

Zákon prichádza, keď ceny realít dosahujú rekordy. Realitný trh na Slovensku atakuje nové cenové rekordy a nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento trend mal otočiť alebo aspoň zastaviť. Podpora štátom podporovaného nájomného bývania je jednou z priorít súčasnej vládnej koalície v jej programovom vyhlásení s podmienkou, že to nezaťaží štátny rozpočet ani rozpočty miestnych samospráv. Cieľom zákona je podporiť výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania. 

„Nedostatok nájomných bytov je problémom, ktorý bol na Slovensku prehliadaný desaťročia. Aktuálna humanitárna kríza sa pritom už veľmi negatívne prejavuje aj na realitnom trhu a bohužiaľ poženie už aj tak vysoké ceny komerčných prenájmov ešte vyššie. Makroekonomické ukazovatele zasahujú aj do hypoték a ich dostupnosti. Je zjavné, že musíme dokončiť aj projekt štátom podporovaného nájomného bývania s regulovaným nájmom a pomôcť tým všetkým, ktorí na možnosť lacnejšieho bývania o 30%-50% oproti komerčnému nájmu čakajú celé roky,“ vysvetľuje podpredseda vlády SR Štefan Holý.

Tento projekt vytvára príležitosť pre strednú príjmovú skupinu obyvateľstva, ale aj pre mladé rodiny s deťmi, na získanie dostupného bývania.

Pre stále väčší počet ľudí, hlavne mladých, bude ťažšie a ťažšie získať vlastné bývanie. Ceny bytov sú stále vyššie a získať hypotéku je stále náročnejšie. Riešením sa tak naozaj môžu stať štátom podporované nájomné byty s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania. Preto predkladáme teraz do parlamentu zákon, ktorý umožní výstavbu týchto bytov, a zároveň určuje právne rámce pre výstavbu. A ja dúfam, že bude prijatý. Pretože tento zákon môže skutočne ľuďom pomôcť bývať slušne, za normálne ceny a aj vďaka tomu sa nebáť založiť si vlastnú rodinu,“ povedal Boris Kollár.

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona