V Bratislave sa koná 4. a 5. mája 2022 Reality Summit 2022. Dvojdňová konferencia prinesie stretnutie developerov, stavbárov, projektantov, facility manažérov a realitných expertov, ktoré vám poskytne ucelený pohľad na situáciu na trhu, predstaví prístupy a riešenia aktérov zo všetkých segmentov a ukáže trendy, ktoré budú ovplyvňovať vývoj na trhu v budúcom období.
Prvý deň konferencie vystúpil v diskusnom bloku štátny tajomník Martin Hypký s témou: Čo mení stavebný zákon a ako postaviť 25-tisíc bytov ročne?
Prakticky vo všetkých kútoch Slovenska sledujeme naďalej akútny nedostatok bytov. Dopyt po nich je niekoľkonásobne vyšší v porovnaní s ponukou. Neočakáva sa, že by sa situácia ani v dlhodobom horizonte mohla zlepšovať. Ako znížiť byrokraciu a zjednodušiť podmienky na výstavbu, a zmierniť tak pokračujúci rast cien nehnuteľností? Čo zmení nový stavebný zákon a ako do hry reálne vstúpi štát s výstavbou nájomných bytov, ktorý aktuálne avizuje záujem prvých subjektov o spoluprácu v tejto oblasti? Za akých okolností môže byť tento segment atraktívny aj pre ďalšie súkromné firmy?
Štátny tajomník Martin Hypký predstavil na konferencii aj model štátom podporovaného bývania, ktorý umožní výstavbu tisícov bytov s nižším nájomným o zhruba 30-50% oproti bežnému komerčnému nájmu, a to všetko bez toho, aby zaťažoval štátny rozpočet, či zadlžovali ďalšie generácie.
Druhý deň konferencie bol jedným zo spíkrov aj architekt Jason Pomeroy. Expert na udržateľnosť vystúpil na Reality Summite 2022 s témou: Ako čeliť urbanistickým výzvam zajtrajška vďaka udržateľnému a smart prístupu.
Žijeme v dobe plnej výziev. Klimatická zmena bezprostredne ohrozuje našu budúcnosť. Nárast populácie spôsobuje bezprecedentné preťaženie miest. Transmigrácia zhoršuje sociálne nerovnosti. Kultúra eroduje v dôsledku globalizácie. A hoci sme sa posunuli do doby digitálnej, je potrebné sa pýtať, či dopyt po technologickom pokroku naozaj zlepšuje naše životy. Tieto environmentálne, priestorové, sociálne, kultúrne, ekonomické a technologické otázky sa prejavujú v urbanistických výzvach, ktoré sužujú mestá zajtrajška a vyžadujú si nový prílev inovácií prinášajúcich systematickú zmenu vedúci k smart a udržateľným výsledkom. Aké sú možné riešenia aplikovateľné v oblastiach mobility, digitálnej transformácie, dostupného bývania či cirkulárneho hospodárstva?
Zdroj: smekonferencie.sk