Stavebné úrady ako ich poznáme končia. Dlho očakávaná reforma prinesie viaceré zmeny (reportáž)

Koncom novembra sa konal prvý ročník EPI konferencie Stavebné právo pod záštitou Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Zúčastnilo sa na ňom viac ako 200 účastníkov, 18 spíkrov z verejného aj súkromného sektora a prebralo množstvo zaujímavých tém.

Konferencia spojila tvorcov zákona z Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR a odborníkov z praxe. Pre účastníkmi vystúpili a o novej stavebnej legislatíve informovali Martin Hypký, Slavomira Salajová, Milota Sidorová a Roman Skorka, ktorí takisto zodpovedali na množstvo otázok z publika v panelovej diskusii, ako bude fungovať zákon v praxi. 

Ukázalo sa, že nový stavebný zákon bude plný zmien, ktoré sú nevyhnutné pre kvalitnejšie a rýchlejšie procesy a prinesie zjednodušenie nielen schvaľovania pre stavebníkov, ale aj nové riešenia čiernych stavieb.

Stavebné úrady ako ich poznáme končia. Dlho očakávaná reforma stavebného zákona prinesie viaceré zásadné zmeny. Štát musí, ale najskôr všetko pripraviť. Apríl 2024 bude po 48 rokoch prelomový.

Stavebné úrady doposiaľ pracujú podľa zákona spred 46 rokov, hoci ho viackrát novelizovali. Stále však nie je dostatočne efektívny. To sa zmení od 1. apríla 2024, kedy začnú platiť nové pravidlá.

V tejto dobe sa hľadajú technické riešenia, ktoré sa premietnu do veľkého obstarania. Jeho úlohou bude určovať spôsob vykonávania, pre ktorý máme jednotný pojem – elektronické úložisko dát,“ dodáva predseda úradu Martin Hypký.

Zmenami sa neodbúra iba byrokracia, prísnejšie pravidlá čaká aj čierne stavby, inštitút dodatočného povolenia končí.

Viac sa dozviete v krátkej reportáži televízie TA3:

Zdieľať článok

Prihláste sa na odber noviniek o Modernizácii stavebného zákona