Jedným z najväčších problémov ľudí na Slovensku je bývanie. Presnejšie to, že si nemôžu dovoliť vlastnú strechu nad hlavou. Ceny nehnuteľností sa vyšplhali do astronomických výšin, preto je pre bežného človeka s trvalým príjmom takmer nemožné kúpiť si vlastný byt, či dom. Preto siahne po hypotéke, no tým pádom sa stáva na celý svoj produktívny život finančným otrokom. Je to fenomén dnešnej doby.
Schválením novej stavebnej legislatíve máme možnosť tento problém vyriešiť. Naštartuje sa projekt štátom podporovaného nájomného bývania a začne sa s výstavbou nájomných bytov. Týmto sa ľuďom výrazne uľahčí život, najmä hlavne mladým ľuďom, ktorí stále bývajú u rodičov, ale nemajú peniaze na financovanie vlastného bývania, či zamestnancom, ktorí dochádzajú desiatky kilometrov denne do práce.
V rámci navrhovaného zákona predpokladáme, že sa do roku 2030 postaví približne 100 tisíc nájomných bytov. Samotná výstavba a konečný počet bytov bude riadený trhom. Dôležitým faktorom je dopyt občana po bývaní v danej lokalite, alebo konkrétnom regióne. Tieto byty sa budú stavať tam, kde ľudia chcú žiť a pracovať.
Výstavbou štátom podporovaného nájomného bývania sa podporí pracovná mobilita, aby ľudia nemuseli váhať a prijať výhodnú pracovnú ponuku aj z iného regiónu, pomôže sa tým mladým párom a rodinám, aby sa mohli osamostatniť a vytvoriť stabilné prostredie.
Viac o tom, ako bude fungovať model štátom podporovaného nájomného bývania, hovorí v našom videu odborníčka na projektové riadenie a oblasť nájomného bývania, Daniela Hilčíková: